Képzeljünk el egy óbudai regényt, annak is az elejét: „Hideg téli estén ül a család a kandallónál és olvasgatnak, régi Anzikszokban mélyednek el.”
Na, ennek a nyitómondatnak minden egyes része elavult: a klímaváltozás miatt nincsenek komolyan vehető hideg téli esték, a kandallóipar is látott már jobb napokat, a családi olvasókörök a valóságból a könyvtáros kisasszonyok tanmeséibe költöztek, és ugye pont azért született ez a nyakatekert mondat, hogy a legújabb Óbudai Anziksz lapszám beharangozását megalapozza. Talán csak a CSALÁD, az nem évült el, bár alaposan átalakult – és pontosan erről szól a téli szám.
Ha óbudai családokról beszélünk, kettőt biztosan szóba hozunk: a Harrereket és a Goldbergereket. Harrer Pálról, Óbuda első polgármesteréről és a sváb felmenőiről szóló történet mellett interjút olvashatnak Sacha Goldbergerrel, aki azon kívül, hogy izgalmas francia fényképész, a gyáros Goldbergerék leszármazottja. A 20. század első feléből számtalan óbudai családi fotó maradt ránk, amelyen ott díszeleg a felirat: Leon H és Fia. Leon Hermann egykori Lajos utcai műterméről igyekeztünk összeszedni minden emlékmorzsát. A Magyar Menyasszony kiállításról kiderítettük, hogy valójában esküvői fátylakba és ruhákba csomagolt nőtörténet. Petőcz András íróval egy óbudai apatörténetet rekonstruáltunk.
Hol húzódik a magánélet és a közélet közti határ? Erre a kérdésre nincs általános válasz, de szempontokat tudunk adni, ha végiggondoljuk, hogyan kezeli és hogyan kellene kezelnie a társadalomnak a párkapcsolati erőszakot, hogyan segítik és hogyan kellene segíteniük a családok működését az intézményeinknek.
Ezen kívül zenészek és írók, képzőművészek és építészek, sportolók és történészek is megosztják velünk gondolataikat.