Keresés
rovatok
blog | 2020 blog
Fotó: Óbudai Danubia Zenekar
Simonfalvi Anita
Mustra
Heti kulturális ajánló
A kijárási korlátozás új kihívások elé állított mindannyiónkat. Otthonról dolgozunk – ha tehetjük, gyereket nevelünk, tanítunk, háztartást vezetünk, csak pont az a bizonyos plusz marad el, ami kilendített minket a hétköznapok monotonitásából – a barátokkal, családdal való kapcsolódás, és a kulturális, közösségi események. A művészvilág szerencsére hihetetlen tempóban adaptálta magát az új helyzethez: múzeumokban online barangolhatunk a kiállításokon, élőben nézhetünk színházi közvetítéseket, koncerteket, Tom Hardy mondja a gyerekeknek az esti mesét, ameddig mi kiülünk az online borteraszra barátainkkal. Annak reményében, hogy ez az új típusú „távkapcsolat” egy időre talán helyettesítheti a kiesett közösségi élményeket, készítettünk egy heti programválogatást, és még abból is kiemeltünk öt kedvencet (ami persze hat lett).

TOP 5

1. Május 1-jén 16 órától személyesen Lackfi János mesél a gyerekeknek, és a képernyőhöz rögzült felnőtteknek. A világ legrövidebb meséiben állítólag nemcsak királylányok, meg hajóskapitányok a főszereplők, hanem a gömbhal, a rántotthús és a fészkes nyavalya is kiemelt feladathoz jut – ez utóbbi biztos csak az esti mese után lesz.

2. Május 2-án 19.30 órától Brahms – Ravel – Strauss online ismétlés az Óbudai Danubia Zenekar FB oldalán. Az épp csak 35 éves dél-koreai születésű Dong Hyek Lim zongoraművész tizenkét éves korában hívta fel magára a figyelmet a moszkvai ifjúsági Chopin-verseny második díjával, azóta töretlenül ível felfelé karrierje. Ravel G-dúr zongoraversenyében alkalma lesz megmutatni, miért ünneplik világszerte ennyire. A koncertet Brahms II. szimfóniája nyitja, amely – ahhoz képest, hogy a zeneszerző kedvence volt a sajátjai közül –, a legritkábban játszott darabja a műfajban. A koncertet Richard Strauss Rózsalovag-szvitjével zárul, amely az elképesztően sikeres, a zeneszerzőt szó szerint sztárrá avató, azonos című opera zenéjéből készült.

Ravel | G-dúr zongoraverseny
Strauss | Rózsalovag-szvit
Brahms | II. szimfónia
Közreműködik | Dong Hyek Lim – zongora
Vezényel | Hámori Máté

3. Május 4-én 20.30 órától Magyariné szeretője című könyv felolvasását folytatják a szerzők  Győrei Zsoltés Schlachtovszky Csaba. Az írókat hallgatva végre kipattanhatunk a napi rutinból, ülhetünk sárkányháton, járhatunk salétrommezőn, csaphatunk leideni palackkal mennykövet, ámulhatunk széklábbal hadonászó főbírón, tűzvészen és kínvallatáson a méltán nagyhírű Emmuska szerzőinek ördögrománjában. Aki pedig nem bír meglenni a szerzők nélkül a következő felolvasásig, de nem akar a könyvben nélkülük továbbhaladni se, az böngéssze Óbudai Anzikszot, itt rábukkanhat Győrei Zsolt írásaira

4. Bár Nick Cave júniusi budapesti koncertje későbbre tolódott, ne bánkódjunk, mert egyrészt jövő májusban bepótoljuk, másrészt elindult a 24 órás Bad Seed TeeVee, ahol videókat, interjúkat, élő adásokat láthatunk, ha véletlenül nem kapcsolunk arrébb Laura Marling élő Instagramos bejelentkezésére.

5. Ha a felsorolt programok ellenére sem bírjuk már az otthonlétet, és úgy érezzük, muszáj szippantani egyet a tavaszi virág illatú levegőből, ellátogathatunk az ELTE Füvészkertjébe. A koronavírus járvány miatt a Füvészkert eddig zárva volt, de április 27. hétfőtől előzetes regisztrációval újra látogatható. Az előzetes regisztrációt a facebook eseményben tehetjük meg. A Kertbe naponta nyitvatartási időben max. 400 fő léphet be.

+1. A Nemzeti Filmintézet nyolc évtized húsz felejthetetlen magyar vígjátékát teszi ingyen elérhetővé online  10 napon át a Magyar Film Napja alkalmából. Május 10-ig elérhető lesz többek között a Hyppolit, a lakáj, a Meseautó, A tanú, a Roncsfilm és a Csinibaba. A klasszikus magyar vígjátékok mától, azaz április 30-tól május 10-ig a magyarfilmnapja.hu oldalról érhetők el.

 

NAPI BONTÁS

ÁPRILIS 30.

15:00 Cirkusz Plusz – Csütörtöki ÉLŐ közvetítések a Fővárosi Nagycirkuszból

18:50 Tom Hardy csatlakozott a BBC gyerekcsatornájához, április 27-május 1-ig ő olvassa az esti meséket

21:00 Élmény: Otthon // Pillangó (16+) Vörösmarty Színház

22:00 Nora Jones élőben a FB oldalán

23:00 Radiohead Archive YouTube

 

MÁJUS 1.

16:00   Tóth Krisztina a karanténban! Beszélgetőtársa Nyáry Krisztián Líra Könyv FB oldalán

16:00   A világ legrövidebb meséi – Lackfi János esti meséje gyerekeknek és felnőtteknek.

18:00   “Gyere velem” a palóc Grand Canyonba! Tárnai Csaba online túravezetése Top-tura.hu-n

19:30   Zeneakadémia Koncertközvetítés 250 éve született Ludwig van Beethoven
Óbudai Danubia Zenekar közreműködésével a Zeneakadémia szervezésében 

19:45   Stravinsky-maraton – Tavaszi áldozat (Le Sacre du printemps) Müpa Home

A MÜPA és a Budapesti Fesztiválzenekar szervezésében

MÁJUS 2.

18:00   Archív felvételek a New Orleans Jazz Festről WWOZ Jazz Festing In Place

19:00   DJ a szőlőben Virtuál vol. 2. Online buli a Homola Pincészet borteraszán

19:30   Brahms – Ravel – Strauss – online ismétlés Óbudai Danubia Zenekar 

20:00   Winterreise Mundruczó Kornél / Proton Theatre / Óbudai Danubia Zenekar TAKE A SEAT! – online Trafó-estek Az előadás május 3-án 19:59-ig érhető el.

20:55   Szent Efrém Férfikar: Wings című hangversenye az M5 műsorá

 

MÁJUS 3.

01:30   Verdi: Luisa Miller – New York-i Metropolitan Opera  23 órán keresztül elérhető

11:00   Misi mókus kalandjai – Vaskakas Bábszínház

19:30   250 éve született Ludwig van Beethoven II Zeneakadémia Koncertközvetítés

Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara közreműködésével, a Zeneakadémia szervezésében

18:00   A hetedik lépcsőfok – Nagyváradi Szigligeti Színház

19:00   Marlowe: Doktor Faustus tragikus históriája – Kolozsvári Állami Magyar Színház

 

MÁJUS 4

 

01:30   Borogyin: Igor herceg – New York-i Metropolitan Opera  23 órán keresztül elérhető

19:00   Don Quixote – Bécsi Staatsoper 23 órán keresztül ingyenes

20:30   Győrei ZsoltSchlachtovszky Csaba: Magyariné szeretője – a szerzők felolvasásában

20:50   MüpArt: Mario Biondi – M5 

 

MÁJUS 5.

13:00   Webinárium: Könyvtári tájékoztatás videochat segítségével – Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum

19:00   Laura Marling live Instagram

19:00   Zsiványtanya – dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház

20:30   Szabó Magda: Az ajtó debreceni Csokonai Színház – M5 

21:00   Sobor Antal-Román Károly: Perelj, Uram! – székesfehérvári Vörösmarty Színház 48 órán keresztül elérhető

 

MÁJUS 6.

10:00   Furka Pista és a sárkány – Nagyváradi Szigligeti Színház

20:00   Dubicz online borkurzus Dunai Detti mutatja be a borászatot és vezeti be az érdeklődőket a borkészítés és borkóstolás rejtelmeibe

19:30   Madaras Gergely és a Budapesti Filharmónia Társaság a Zeneakadémia honlapján, facebook és youtube csatornáján.

 

MÁJUS 7.

10:30   LIVE – Lollipop Zenebölcsi Interaktív foglalkozás tipegőknek és kicsit nagyobbaknak

19:00   Stabat Mater a Szegedi Kortárs Balett előadásában – Nemzeti Táncszínház

21:00   Molière: A fösvény – a székesfehérvári Vörösmarty Színházból 48 órán keresztül elérhető

 

ÓBUDA-ON

Az elmaradt KOBUCI kert nyitó koncert helyett kaptuk ezt a videót –a Besh o droM, csakazértis megnyitotta a szezont!

A KISCELLI MÚZEUM tárgyakat gyűjt a koronavírus-járványhoz kapcsolódóan.
Milyen tudás marad meg a jövő generációi számára arról, hogy mit jelentett Budapest lakói számára a koronavírus okozta válság?

ÓBUDAI MÚZEUM virtuális tárlatvezetés tart az érdeklődőknek.

Az AQUINCUMI MÚZEUMBAN virtuális túrán vehetnek részt az érdeklődők.

Kassák Múzeum programja: Pályaválasztás Kassák Lajossal I.

A rövid interjúk során olyan kérdéseket tettek fel a fiatal művészeknek, amelyeket szívesen megkérdeznénk Kassák Lajostól is, hiszen az ő művészi pályáját is kétségek, radikális váltások, folyamatos útkeresés és önképzés jellemezték.

Óbudai Polaris Csillagvizsgáló FB oldalán:  A Shapley – Curtis-vita Horváth István virtuális előadása. Kulin György (virtuális) Csillagászati Szabadegyetem

 

MAGYAR KERESKEDELMI ÉS VENDÉGLÁTÓIPARI MÚZEUM is csatlakozott a #múzeumozzaszobádból kezdeményezéshez. Az alábbi linken elérhetők online tartalmaik, ahol új blogbejegyzéseket, érdekességeket tesznek közzé a következő hetekben, de lehet böngészni műtárgyaik, kiadványaik között is, barangolni lehet virtuális kiállításokban, oktatási segédanyagaik (kisfilmek és játékok) pedig a pedagógusok és a diákok számára nyújthatnak segítséget a digitális oktatás során.

Az ÓBUDAI TÁRSASKÖR FB oldalán  májusban is folytatódik a Társasköri Kultúrkarantén, zenékkel, videókkal, cikkekkel készülnek az elmaradt programokhoz kapcsolódva.

Az ÓBUDAI DANUBIA ZENEKAR Online énekóra – A zene, az kell! új projektjével az online énekoktatás ügyét szeretné segíteni. Rövid videókban magyarázzák el karmesterük, Hámori Máté vezetésével a klasszikus zene alapjait, a karmester szerepétől a népdalok fontosságán át egészen a számítógépes játék zenéket inspiráló nagy klasszikus művek bemutatásáig.

A Budapesti Fesztiválzenekar Karantén estjeit rendszeresen, élőben közvetítik FB oldalukon az óbudai próbahelyükről bejelentkezve.